2. Jakso: 10 / 18 pelipäivää pelattu
Vaihtoaikaa 7 h 33 min

Pitäkää paskanne

  • Petri Jokiranta · 22.10.2026 09:10
      Minusta tässä on nyt kaksi kertaa täysin mielivaltaisesti ja ennakoimattomasti ongelmatilanteissa ja vastoin olemassa olevia sääntöjä. Ei pitäisi tehdä mitään tällaisissa tilanteissa. Ikävä sanoa, mutta tuntuu että siellä on jotkut epäpätevät säätäjät miettimässä mitä tehdään. Onhan tämä vuosien varrella ennenkin välillä kaatunut ja kaatuu varmasti joskus tulevaisuudessakin. Pitäisi toimia aina samalla tavalla ja sen pitäisi olla kirjoitettu sääntöihin miten toimitaan. Sen mukaan pitäisi aina mennä, eikä alkaa joka kerta erikseen miettimään mitä tehdään. Toiminta ei tunnu johdonmukaiselta ja ennakoitavuutta se tässä varmaan monia harmittaa.
    • Jouni Pajari · 22.10.2026 09:10
        Miten yllä oleva kirjoittaja Joona Vänttilä on saanut Nousiaisesta kampeetipisteet vaikka Nousiainen on asetettu kapteeniksi vasta toissa kierroksen jälkeen?
      • Jouni Pajari · 22.10.2026 09:13
          Ilmeisesti jos liigapörssi on hetkellisesti alhaalla tai kävijämäärän johdosta tukossa pelipäivänä klo 13 jälkeen ennen päivän pelejä, tullaan kierroksen kaikki vaihdot perumaan tasapuolisuuden nimissä.
        • Ville, Ylläpito · 22.10.2026 09:14
            Miten yllä oleva kirjoittaja Joona Vänttilä on saanut Nousiaisesta kampeetipisteet vaikka Nousiainen on asetettu kapteeniksi vasta toissa kierroksen jälkeen?
            Kuten uutisessa mainittu: "Vaihtoja tehneet ja kapteeniksi vaihdetun pelaajan valinneet jäävät valitettavasti ilman kapteenin pisteitä"

            Eli jos olisi vaihtanut Nousiaisen tilalle eilen jonkun ja vaihto peruttu, niin kapteenipisteitä ei olisi jaettu.
          • Petri Jokiranta · 22.10.2026 09:38
              Mitä säännöt sanovat? Liigapörssin ohjeissa todetaan kaksi oleellista asiaa.

              1. Vahvistettujen vaihtojen peruuttaminen. Ohjeiden mukaan vahvistettuja vaihtoja ei voi enää perua pelaajahintojen muuttamisen jälkeen. Tämä koskee nimenomaan pelaajan itsensä tekemää peruutusta. Se ei anna kuitenkaan ylläpidolle oikeutta peruuttaa jo vahvistettuja vaihtoja.

              2. Palveluhäiriöt. Ohjeissa varaudutaan palveluhäiriöihin, huoltotoimenpiteisiin ja pistepäivitysten viivästymiseen. Niiden perusteella ylläpito voi joutua viivästyttämään pistepäivitystä tai vaihtojen avaamista. Näistä kohdista ei ilmene yleistä oikeutta palauttaa kaikkien pelaajien kokoonpanot aikaisempaan tilanteeseen.


              Ylläpito toimi minusta väärin, kun muutti jo tehtyjen pelaajavalintojen vaikutuksia jälkikäteen.

              Kysynkin, että mihin sääntökohtaan ylläpito vetoaa peruuttaessaan jo vahvistetut pelaajavaihdot?
            • Average Joe · 22.10.2026 10:11
                Vieläkö Ville olet täällä? Vai onko sacked in the morning?

                Mielenkiinnolla odotan Ville että miten muotoilet sääntökirjaan säännön vastaavanlaisia tilanteita varten tulevaisuudessa. Miten erottelet TPS - Sport -ottelun sekä eilisen tapahtuman.
              • Tero Haapala · 22.10.2026 10:13
                  Eikä vieläkään mitää perustelua miten voi olla että perutaan vaihdot edelliseen päivään ja pisteitä ei. Kyllä aivan järjen köyhä tämä ylläpitäjä jos jotai perutaan kaikki pitää perua tai sit joa annetaan niin sit pitää antaa pitää pelaaja vaihdotki ja niillä tulleet pisteet.
                • Ville, Ylläpito · 22.10.2026 10:14
                    Kyllähän täällä ollaan oltu heti aamusta.

                    Katsotaan tuo sääntöjen muotoilu kun ensin kartoitetaan mahdollisia skenaarioita noille ottelusiirroille ja esim. eilisen kaltaiselle tapahtumalla.

                    Ja eilenkin jo taisin sanoa, että näissä kahdessa tapauksessa oli erona jo se, että toinen ottelu siirrettiin kun kierros oli jo alkanut. Eilinen kun taas ei liittynyt itse otteluihin.
                  • Joona Vänttilä · 22.10.2026 10:16
                      Jouni Pajari, sinullahan ei ole edes joukkuetta tälle jaksolle?
                    • Joona Vänttilä · 22.10.2026 10:18
                        Kyllähän täällä ollaan oltu heti aamusta.

                        Katsotaan tuo sääntöjen muotoilu kun ensin kartoitetaan mahdollisia skenaarioita noille ottelusiirroille ja esim. eilisen kaltaiselle tapahtumalla.

                        Ja eilenkin jo taisin sanoa, että näissä kahdessa tapauksessa oli erona jo se, että toinen ottelu siirrettiin kun kierros oli jo alkanut. Eilinen kun taas ei liittynyt itse otteluihin.
                        Kyllä, ihan sama minkä päätöksen olisitte tehneet -> valittajia ja pettyneitä löytyy.