4 / 17 pelipäivää pelattu
Vaihtoaikaa 2 pv 15 h 13 min

Maalivahti ja rangaistuslaukauksen torjunta

  • - · 2017-12-29 23:37:43
      Huomasin tämän vasta tänään [Ässät/Bernard], joten kysymys:

      Onko todellakin niin ettei [edes torjuttua] rankkaria huomioida mitenkään?

      Se on sentään erikoistilanne, joka voi ratkaista ottelun. Pitäisi siis tapahtua jotain tämänsuuntaista:

      a. Torjunnasta hyvitys (3-5p)
      b. Pelaaja tyrii (-2p)
      c. Pilkku sisään (rankun aiheuttajalle -2p)

      Tuoretta ilmausta käyttääkseni, en pidätä hengitystäni. ;)
    • Ville, Ylläpito · 2017-12-29 23:57:21
        Viittaat ilmeisesti kesken ottelun tuomittuun rankkariin.

        Ja tällä hetkellä ei tosiaan ole pisteytystä tälle. Otetaan tästä koppia ja otetaan ensi kaudelle mukaan jollain tavalla. Omasta mielestä veskaria voisi vähintään torjunnasta palkita.

        Mitä mieltä muut ovat? Olisko tälle tilausta?
      • Olli Vaittinen · 2017-12-30 00:10:20
          Ei lainkaan huono idea. Toisi hyvän lisäyksen, mutta pisteytyksen ei tarvitse olla kuitenkaan liian radikaali. Eli kannattan
        • Arto Taskinen · 2017-12-30 00:14:47
            Joo, maalivahdille pisteitä torjunnasta kannatan. Pelaajien miinukset epäonnistumisesta tai aiheuttamisesta mielestäni huonompi idea.
          • Hannu Koivisto · 2017-12-30 11:48:53
              Huono idea. Rankkari vastaa pelissä tapahtuvaa läpiajoa, joten maalivahdille torjunta tai laukojalle pisteet laukauksesta ja mahdollisesta maalista. Miksi siitä pitäisi palkita extra pisteillä?
            • Henri Nyroos · 2017-12-30 15:20:43
                Maalivahdille torjunnasta pisteitä X, muuta lisäystä ei tarvita.
              • Aatu Koivu · 2018-01-04 12:10:58
                  kyä näin on että extraa siitä on tultava
                • Lauri Hakala · 2018-01-04 20:20:33
                    Jos normaalista 2 minuutin jäähystä saa pari pistettä plakkariin, niin yhtä lailla rankkarin aiheuttaja (0-minuutin rangaistuksen saanut) pitäisi palkita pojoilla. En siis ymmärrä nykyistä linjausta siltä osin, että tuomari kyllä tuomitsee rikkeen, mutta joskus tuomiona on rangaisuslaukaus. Olisihan se hieno lisäys, jos rangaistun pelaajan jäähyn (vajaalukuisuuden aiheuttava) aikana tai rankkarista vastustaja iskee maalin, niin pörssissä pamahtaisikin tilille muutama miinus. Ihan vaan kostoksi.
                  • - · 2018-01-05 14:49:43
                      Huono idea. Rankkari vastaa pelissä tapahtuvaa läpiajoa, – –
                      Nimenomaan EI vastaa. – Läpiajo on spontaani tilanne, seurausta useista mahdollisista tapahtumista, kuten harhasyöttö, kimmoke, törmäily. Rankkari puolestaan on tuloksena vain tietystä sääntörikkomuksesta, ja sen suorituskin on tarkasti rajattu. Lisäksi, verrattuna läpiajoon veskarilla on selkeä valmistautumisetu (tästä on aina vallinnut konsensus).
                    • - · 2018-01-05 15:10:37
                        Olisihan se hieno lisäys, jos rangaistun pelaajan jäähyn (vajaalukuisuuden aiheuttava) aikana tai rankkarista vastustaja iskee maalin, niin pörssissä pamahtaisikin tilille muutama miinus. Ihan vaan kostoksi.
                        Niinhän sen juuri pitäisi olla. Kertoo nykyisestä yhteiskunnasta aika paljon, että normaalijärkinen syy-seuraussuhde on twistattu päinvastaiseksi. Rikos ei saa rangaistusta vaan siitä palkitaan. :O

                        Alkuperäinen ehdotukseni kumpusi muustakin. Pilkkuhan oli aikoinaan harvinainen ja kovassa arvossa. Se vihellettiin vain läpiajosta ja silloinkin ainoastaan _erittäin selvässä_ estämistilanteessa. Mitätön lääpäisy polkkareihin ei antanut aihetta. Tulkinnan mukaan pelaajan oli myös oltava »selvästi irti», kiistattomassa maalintekotilanteessa. Jokainen voi funtsia näitä, kun katselee nykyliigan rankkarin tuottavia »läpiajoja». ;)

                        Rankkari on siis nykyisin pahasti vesitetty, etenkin pilkkukisoilla. Sen arvoa pitäisi nostaa. LP voisi näyttää esimerkkiä. *thumb*