Samuli Arola
Itse ehdotan, että poistetaan maalivahdit kokonaan !
Katsotaan mitä tehdään ensi kaudelle pisteytyksen suhteen. Mennään tämä kausi maaliin nykyisellään.Joo. Ei kiirettä. Ehtii hyvin katsella kauden jälkeen. Voisiko tehdä sellaisen kyselyn millaisia muutoksia pelaajat toivovat ? Voi olla vaikka anonyymina niin kaikki uskaltaa kertoa mitä mielessä. Ei mitään isoja muutoksia parane tehdä. Joku pieni uudistus piristää jos löytyy sellainen jota moni kannattaa.
Rankkarin torjunnasta vois hyvinki luikauttaa 5 pojoa lisää. Ois hyvä uudistusTässä ehkä haasteena se että miten rankkarit tilastoidaan. Pelkkä maali tai ei maaliahan ei kerro maalivahdin suoriutumisesta mitään. 5 pinnaa veskalle siitä että laukoja kolisuttaa pleksejä on aika ruhtinaallista. Toisaalta veskarit on tällä hetkellä niin turhia liigapörssissä että ei tuo mitenkään älyttömän yliampuvaa edes olisi.
Toisaalta taas rankkareita on varsinaisella peliajalla niin harvoin ettei vaikuttaisi käytännössä mitenkään. Mitä niitä nyt tulee ehkä yksi kuukaudessa. Luonnollisestikaan voitto laukauksien rankkareita ei huomioitaisi. Päästetyistä maaleista rokotetaan liikaa. Ei tartte kun päästää kolme niin voitosta tulleet pisteet mitätöityvät. Sitten jos Torjuntoja alle 20 eipä siihen jää kun muutama pojo enää. Joku perus pakki saa yhdellä plussalla ja parilla vedolla samat.Rankkarin torjunnasta vois hyvinki luikauttaa 5 pojoa lisää. Ois hyvä uudistusTässä ehkä haasteena se että miten rankkarit tilastoidaan. Pelkkä maali tai ei maaliahan ei kerro maalivahdin suoriutumisesta mitään. 5 pinnaa veskalle siitä että laukoja kolisuttaa pleksejä on aika ruhtinaallista. Toisaalta veskarit on tällä hetkellä niin turhia liigapörssissä että ei tuo mitenkään älyttömän yliampuvaa edes olisi.
2-3 pistettä torjutusta/muuten hoidetusta rankkarista peliajalla olisi hyvä. Ehkä miinuksia voisi alkaa tulla vasta, jos päästää 3 maalia tai enemmän. Vain 1-2 maalia omiin pelissä on kuitenkin yleensä varsin hyvä suoritus maalivahdille. Nykyään harvoin tulee kovin isoja torjuntamääriä, mikä myös verottaa pisteitä.Jotenkin näin itsekin ehdottaisin. Nollapeli + pisteitä, 1 päästetty 0 pistettä, 2 päästettyä -1 pistettä, 3 päästettyä -2. Alkaisiko sitten jossain 4 tai 5 päästetyn kohdalla verottamaan enemmänkin.